O autorze
Popiszemy, zobaczymy.

Co z tą Nauką - kiedy wszędzie bije po oczach kryzys?

nauka i pieniądze
nauka i pieniądze http://www.sciencemediacentre.co.nz
Dlaczego w naszym kraju, niema noblisty z dziedziny Fizyki, Chemii, Biologii czy innej pokrewnej? Dlaczego, nasze uczelnie nie umieją wbić się do pierwszej 50 czy 100 najlepszych na Świecie? Czy to tylko kwestia funduszy? Czy może mentalność naukowców? Może to po prostu odwieczny, nieodgadniony pech jaki dotyka tylko i wyłącznie nasz kraj?

Budujemy centra nauki – bardzo dobrze, późno, ale wreszcie są. Pora wychowywać pokolenia ciekawskich i pozytywnie leniwych, bo to z lenistwa biorą się największe odkrycia.
Choć nasze fundusze na nauką na poziomie 0.41% PKB to "miernota" Europejska i Światowe "dno", należy przyznać uczciwie, że Unia Europejska daje niepowtarzalne możliwości finansowania, wymiany myśli, podróżowania i wszystkiego tego, co potrzebne ludziom nauki.

Dwa lata temu przyleciał do mojej grupy zaprzyjaźniony profesor z Rosji, były to czasy kryzysu i jego kulminacja, kiedy wszystko leciało na samo dno. Zapytałem go wtedy.

Ja: Panie Profesorze, Rosja do duży kraj, tęgie głowy, wbrew pozorom bogaty kraj ze względu na złoża, ropy, gazu itd., jak u was z pieniędzmi na naukę?

Prof.: Jest kryzys i rozkaz, ścinamy finansowanie o 50% i tyle. Nie ma dyskutowania, zwalniania ludzi, bo część z nich jest już za stara na zmianę pracy. Po prostu mamy 50% zeszłorocznego budżetu i tyle.

Ja: To, co wy zrobicie? Jak przetrwacie?

Prof.: Hm. Staramy się uruchomić wszystkie kontakty z ludźmi ze świata, którzy chcą i mogą pomóc, poza tym, staramy się o pomoc u ludzi którzy nie zapomnieli, że są Rosjanami, choć wielu z nich ma Brytyjskie czy Amerykańskie obywatelstwo, to tutaj w Rosji mają wielu starych przyjaciół. I tak sobie radzimy.

Pierwszy wniosek:EDUKOWAĆ WŁADZĘ ! – żeby wiedzieli, że nauka nie nakarmi się sama, że to jest opłacalne w perspektywie kolejnych pokoleń naukowców.

Drugi wniosek: Trzeba nauczyć się korzystać z pieniędzy, Polskich, Europejskich, Światowych, ale także a może przede wszystkim prywatnych bo bez nich niema postępu skokowego, a taki jest dzisiaj niezbędny.

Uczmy się od najlepszych tj. USA, Korea Płd., Taiwan.

CDN....(następny wpis będzie dotyczył naszej kadry naukowej i jej roli w tym wyścigu)
Trwa ładowanie komentarzy...